Malta Oturum İzni Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Eşi benzeri olmayan, tamamen Nova Grup tarafından geliştirilmiş, AB üyesi olmayan ülke vatandaşlarının 26 ülkeden oluşan Schengen bölgesinde serbest dolaşım hakkı sağlayan, girişim tabanlı, istenirse gayrimenkul ve/veya şirket alımı, istenirse ticaret ve işletme kurma ve yürütmeyi mümkün kılan eşsiz bir programdır.

Oturum izni bir ülkede yabancı uyruklu bir kişi olarak yasal şekilde yaşama hakkıdır.

Kendi geçimini sağlarken yaşadığı ülkenin ekonomisine de katkıda bulunan kişiler oturum izni almak için başvuru yapabilirler. Oturum iznine hak kazanmak için bu ülkede yaşayan birine ya da devlete yük olmayacağınızı ispatlamanız gerekir.

Şirket kurulumu 1 ay, oturma müsaadesi almak ise 2-3 ay sürmektedir. Şirketinizi Malta’da kurarak tüm vergi kolaylıklarından yararlanırsınız ve oturum hakkı kazanırsınız.

Oturum izniniz olursa orada seçme ve seçilme hakkı dışında bir Malta vatandaşının sahip olduğu bütün haklara sahip olursunuz. Yani eğitim sağlık ve seyahat özgürlüğü gibi dünyanın en ileri standartlarına sahip bir ülkenin hakları yanı sıra Avrupa’da serbest dolaşım ve iş yapma haklarını da kazanırsınız.

Malta’ya gitme ya da yerleşme zorunluluğu olmaksızın oturma iznine sahip oluyorsunuz.

Oturum izni aldıktan sonra da dilediğiniz zaman Malta’ya gidebiliyor ve dilediğiniz süre boyunca kalabiliyorsunuz.

Evet, 28 AB ülkesinden istediğinizde serbestçe oturum, çalışma ve eğitim sisteminden faydalanma hakkına sahip olabilirsiniz. Tüm Schengen ülkelerinde vizesiz (serbest)  dolaşım ve yılda 6 aya kadar herhangi bir Schengen  ülkesinde kalabilme hakkını elde ediyorsunuz.

Prensip olarak 1 € sermaye ile şirket kurulabilmektedir. Kuruluş masraflarını sermaye olarak yatırmanız yeterli olmaktadır.

Evet, 28 AB ülkesinden istediğinizde serbestçe oturum, çalışma ve eğitim sisteminden faydalanma hakkına sahip olabilirsiniz.

Malta girişimci ve vasıflı iş gücü istemektedir, program eğitimli girişimci kişileri hedef almaktadır.

Kendi çalışma alanınızda danışmanlık işi kurmanız yeterlidir. Ancak Malta ticari alanda ithalata açık bir ülkedir ve gelişmekte olduğu için birçok alanda iş yapılabilir.

Firma kuruluşunun süresiz oturum ve pasaport ile bir ilişkisi yoktur. Firma kuruluşu yapıldığı taktirde Malta’da yaşamayan firma sahibi vergi haklarından faydalanır. Firma sahibi tarafından tahsis edilen direktör eğer Avrupa vatandaşı değilse kendisine ve ailesine oturum izni alabilir.

Süresiz oturum almak için şirket kurmak zorunda değilsiniz, ancak başvuru sahibinin en az 500,000 Euro tutarında varlığa sahip olması veya yıllık ortalama 100,000 Euro gelir elde etmesi başvuru için aranılan kriterler arasındadır.

Evet. Malta programına sadece siz, eşiniz, 26 yaşından küçük çocuklarınız değil, anne ve babanız hatta onların anne ve babaları da sizinle birlikte başvurabilir. Tüm aileyi içeren başvuruda aranılan en önemli koşullardan biri, ebeveynlerinizin size finansal açıdan bağımlı olmasıdır.

Evet. Malta için yararlı işler yapıp ekonomik ve/ veya sosyal hayata katkıda bulunacağına dair kuvvetli kanıtlar sunabilen kişilerin oturma müsaadesi alması ihtimali çok yüksektir

1963 Ankara Antlaşması Avrupa Birliği ile Türkiye arasında yapılan ortaklık antlaşmasıdır. Bu antlaşma uyarınca taraflar arasında karşılıklı mal hizmet ve sermaye serbestisi tanınacağı konusunda anlaşılmıştır. Türkler’e AB’de bir şarta bağlı olmadan oturma müsaadesi verilmesi kaynağını bu anlaşmadan alır.

Oturma müsaadesi aldığınız ana kadar verdiğimiz danışmanlık hizmeti ve tüm bürokratik masraflar dâhil masrafınız altmışbin Euro’nun altında bir seviyede gerçekleşmektedir. Süreç ortalama 3 ay sürmektedir.

Nova Group uzmanları oturma müsaadesi sürecini önce kendileri araştırıp yaşayarak 2-3 yıl araştırma yaptıktan sonra danışmanlık hizmeti vermeye başlayan uluslararası iş ve hukuk danışmanlarıdır. Danışmanlarımız, bütün başvuru sürecinizde her an yanınızda olup tüm süreci doğru ve eksiksiz yürütmenizi garanti altına almaktadırlar. Bu sayede çok bilinmeyen ve sizin ailenizin yaşantısında büyük önem taşıyan bu süreci başarılı bir şekilde tamamlamanızı sağlarlar.

Malta Cumhuriyetinde yaşamak için gerekli kabiliyete sahip olduğunuzu kuvvetli bir şekilde ortaya koyduktan sonra başvuru süreci başlamaktadır.

  1. Programa uygunluğunuzun belirlenmesi sonrasında sözleşmeniz hazırlanır.
  2. Hukuki danışmanlık ücretinin belirli bir kısmı ve Malta Hükümeti’ne Euro 5,500 ödeme yapılır.
  3. Başvuru dosyanız hazırlandıktan sonra Malta Hükümeti’ne sunulur.
  4. Başvurunuzun onayı ile birlikte, Malta’ya seyahat edersiniz.
  5. Hukuki danışmanlık ücretinizin bakiyesi ve Malta Hükümeti’ne kalan ödemeniz olan Euro 24,500 gerçekleşir.
  6. Seyahatinizde banka hesabı açılması, gayrimenkul kiralanması, sağlık sigortası ve devlet tahvili alım işlemleri tamamlanır.
  7. Malta süresiz oturum sertifikanız ve oturum kartlarınız hazırlanarak size teslim edilir.

Oturum ve yaşama iznine giden yol bir kurallar manzumesini tam ve doğru olarak takip etmeyi gerektirir. Bu yolu takip ederken yapılan basit hatalar yüzünden çok zaman ve para kaybedip yine de başarılı olmayan kişiler çoktur. Bu karmaşık ama değerli hedeflere götüren yolda mutlak uzman bir danışmanlık firması ile birlikte yürümeniz gerekir. Nova Group bu konuda kendini ispatlamış Türkiye’deki tek danışmanlık firmasıdır.