Malta Vatandaşlık

Bir adalar devleti olan Malta’da vatandaşlık almak isteyenlerin çeşitli koşulları sağlaması gerekli olurken bağımsızlığını 1964 yılında kazanan Malta’da 1964-2001 tarihleri arasında doğanların otomatik olarak vatandaşlık aldığı görülmektedir. Malta Vatandaşlık için gerekli şartlar çeşitli kategorilerde değerlendirilirken aile bağı gibi sebeplerle ya da yatırım yoluyla da vatandaşlık alınabilir.

Malta ülke ekonomisine katkı sağlamak amacına istinaden çeşitli metotlar aracılığı ile vatandaşlık alma hakkını kişilere tanırken Malta pasaportuna sahip olan bireylerin herhangi bir AB ülkesinde yaşama ve çalışma hakkı olabilmektedir. Ayrıca vatandaşlık hakkına sahip olan bireyler diledikleri takdirde bu ülkelerde eğitim alma şansını da elde ederler.

Kişisel ihtiyaçlara bağlı olarak burada vatandaşlık alma hakkını elde etmek isteyen bireylerin yaşamını sürdürme, yatırım yapma gibi nedenlere bağlı olarak vatandaşlık talebi yaptıkları görülürken bir adalar ülkesi olan Malta’nın gelirlerinin büyük bir kısmı turizmden kaynaklanmaktadır.

Malta’da bulunan dil okulları yaygın olarak tercih edilirken eğitim amacıyla her yıl ülkeye birçok kişi ziyaret gerçekleştirmektedir. Yaşam koşullarının iyi düzeyde olması da insanların bu ülkeden vatandaşlık alma taleplerini şekillendiren nedenler arasında yer alır.

Malta vatandaşı olunduğunda birçok avantajın elde edilmesi de bu taleplerin şekillenmesinde etkili bir unsur olurken Shengen bölgesine sınırsız seyahat hakları ya da ABD vize muafiyeti de bu sebepler arasında yer alır.

Ayrıca Malta vatandaşlığı alan bireylerin birçok yere vizesiz seyahat etme hakkı bulunurken bunlar arasında ABD, Kanada gibi ülkeler yer alır. Çeşitli Ortadoğu, Asya ve Afrika ülkelerinin yanı sıra Orta ve Güney Amerika ülkeleri de bu liste arasında bulunur.

Ülkenin güvenli bir yerleşime sahip olması ve yaşam standartlarının yüksek olması da oturma izni ya da vatandaşlık taleplerini şekillendiren bir unsur olurken çeşitli kültürlerin bir arada yaşadığı görülür.

Bunun yanı sıra 1964 yılında bağımsızlığına kavuşmuş olmasına rağmen geçmişte İngiliz kolonisi olmuş bir yerleşim yeri olması nedeni ile okullarının Britanya eğitim tarzına sahip olduğu görülür. Bundan dolayı da özellikle dil eğitimi için çeşitli ülke vatandaşları tarafından tercih edilir.

İklimsel özellikleri yönünden de Malta sıcak bir iklim yapısına sahip olurken tercih edilen seyahat güzergahları arasında bulunur. Adalardan meydana gelmesi nedeni ile de turizm açısından canlı bir lokasyondadır. Malta tarihine bakıldığında binlerce yıldır yerleşime sahne olan bir coğrafya olduğu görülürken çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış bir yerdir.

Ayrıca Malta Hava ve deniz ulaşımı yönünden de gelişmiş yapısı ile dikkat çekerken bu ülkeden vatandaşlık talebinde bulunacak kişilerin koşulları sağlaması bir zorunluluktur. Malta’da kalıcı oturma izni programı MPRP olarak adlandırılırken bu uygulama sayesinde Avrupa Birliği vatandaşı olmayan bireylere kalıcı ikamet hakkı tanınır.

Malta vatandaşlığı almak isteyenlerin 18 yaşını doldurmuş olması ve sabıka kaydına sahip olmaması da gereken koşullar arasında yer alır. Başvuru sırasında Malta tarafından talep edilecek belgeler söz konusu olurken bu evrakların eksiksiz ve tam olarak yetkili kurumlara ibraz edilmesi zorunluluktur.

Şartları sağlayan bireylerin belgeleri de tam olduğunda başvuru süreçleri kısa sürede tamamlanırken koşulların sağlanması durumunda ülke vatandaşlığını almaya hak kazanılabilmektedir

Bu tür bir hakkı elde etmek isteyenlerin ise gerekli yatırımı yapmaları söz konusu olurken aynı zamanda da bir gayrimenkul satın almak ya da kiralamak zorundadırlar. Kalıcı oturma izni alacak olanların tek seferlik yatırım yapması yeterlidir ve alınacak vatandaşlık ömür boyu kalıcı olur.

Yatırımcılar İçin Malta Vatandaşlığı

Malta’da yatırım yapacak olanlara verilen vatandaşlık hakkı 2014 yılında yürürlüğe giren bir yasa ile kabul edilmiştir. Malta ülkede yatırım yapmak isteyen vatandaşlar için bu tür bir çalışma gerçekleştirirken yüksek gelire sahip bireylerin bu şartları sağlaması gerekir. Yatırımcılar İçin Malta Vatandaşlığı söz konusu olduğunda gerekli koşulların sağlanması zorunluluktur.

Malta vatandaşlığı ve pasaportu almak isteyenlerin IIP vasıtasıyla Malta hükümetine katkıda bulunması gerekmektedir. Bu katkı payı 650.000 Euro olarak belirlenirken eş ve çocuklara yönelik olarak da bir katkı payı söz konusudur.

Kişi başı 25.000 Euro eş ve çocuklar için para yatırılması gerekirken 50.000 Euro’ luk katkı payı da 18 yaşını geçmiş bekar çocuklar için ödenir. Bunun yanı sıra anne ve baba adına da 50.000 Euro para yatırılması Malta hükümeti tarafından talep edilir.

Vatandaşlık almak isteyen ve bunu ülkede yatırım yapma koşulu ile talep eden kişilerin yapması gerekenlerden biri de 150.000 Euro değerinde nitelikli bir mülk almak ya da devlet tahviline yatırım yapmaktır. Ayrıca bu yatırımın 5 yıl süre ile elden çıkarılmaması da bir zorunluluktur.

Vatandaşlık almak isteyen bireylerin gayrimenkul aldıklarında ise 350.000 Euro’dan az olmamak koşulu ile bir satın alma işlemi yapması gerekirken kiralama işlemlerinde ise bu rakam yıllık 16.000 Euro olur. 5 yıllık muhafaza süresi satın alınan veya kiralanan gayrimenkuller için de geçerli olan bir kuraldır.

İstisnai Hizmetler ve Malta Vatandaşlığı

Malta vatandaşlığı almanın yollar arasında İstisnai Hizmetler ve Malta Vatandaşlığı kategorisi de bulunur. Varlıklı bireyler için geçerli olan bu vatandaşlık hakkını elde etmenin koşulu Malta’da yatırım yapmaktır.

Bu tür bir vatandaşlık hakkını elde etme talebinde bulunan kişiler için başvuru öncesi ya da sonrasında Malta’da ikamet etmelerine gerek olmamaktadır. Malta vatandaşlığı elde eden bireyler Avrupa Birliği ülkelerinde yaşama ve çalışma hakkı kazanır. Ayrıca okumak için de bu ülkeleri tercih etme şansları olur.

Aile Bağı ile Malta Vatandaşlığı Nasıl Edinilir?

Malta vatandaşlığı almak isteyen bireylerin merak edecekleri arasında Aile Bağı ile Malta Vatandaşlığı Nasıl Edinilir? Suali de yer alırken bu işlemlerde kişinin babasının Malta vatandaşı olması gerekmektedir. Bunun dışında da koşulları sağlamak şartıyla vatandaşlık alınabilir.

Kadınların durumu söz konusu olduğunda ise çocuk sahibi iseler Malta vatandaşlıklarını çocuklarına geçirebilmeleri için evli olmaları koşul olarak aranır. Ayrıca 1989 yılından sonra Malta’da doğmuş olanların çocukları eğer Malta dışında doğmuşsa otomatik olarak Malta vatandaşı olurlar. Annenin sonradan Malta vatandaşı olduğu durumlar için de bu kurallar geçerlidir.

Malta Vatandaşlığı ve Evlilik Yolu

Malta vatandaşlığı almak isteyenlerin çeşitli nedenlere bağlı olarak bu talebi yapması mümkün olurken Malta Vatandaşlığı ve Evlilik Yolu da bu seçenekler arasında yer alır. Kişi Malta vatandaşı ise ve eşi yabancıysa bu durumda 5 yıllık bir evlilik sürecine gereksinim duyulur.

Evli olan bireyler için eşlerden biri Malta vatandaşı ise ve 5 yıllık bir evlilik süresinin ardından eşine de vatandaşlık almak isterse Malta’da oturmasa dahi bu talebi yapmaya hakkı olmaktadır. Bundan dolayı da Malta’da ikamet etme şartı aranmaz.

Malta Vatandaşlığı ve Evlat Edinme Yolu

Kişilerin Malta vatandaşlığına geçebilmesi çeşitli biçimlerde mümkün olurken evlat edinme yöntemi de bunlardan biridir. Malta Vatandaşlığı ve Evlat Edinme Yolu da kişilerin tercih edebilecekleri metotlar arasında yer alır.

Öncelikle bilinmesi gerekenlerden biri 1977 yılından önce bir Malta vatandaşının evlat edindiği kişinin vatandaşlığı otomatik olarak tanımlanan bir durumdur. Günümüzde 1989 yılı başlangıç olmak koşulu ile bir çocuk evlat edinildiğinde 10 yaşın altındaysa vatandaşlığı otomatik olarak gerçekleşir.

Malta Nova bir Nova Group Holding iştirakidir.

Call Now ButtonHemen Ara